mateforum.ro Forum Index mateforum.ro

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Raspundeti si nematematicienilor?!

Post new topic   Reply to topic    mateforum.ro Forum Index -> Matematici aplicate -> Mecanica
View previous topic :: View next topic  
Author Message
atles

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 10:01 pm    Post subject: Raspundeti si nematematicienilor?! Reply with quote

heeelp!!!
Cum pot afla valoarea unui unghi cand latimile nu sunt egale? Sa fiu mai explicit. Am doua profile, unul cu latimea de 70 mm iar celalalt cu latimea de 40 mm. Care este valoarea unghiului la care trebuie debitat profilul in asa fel incat cele doua profile sa poata fi sudate perfect si sa obtin desigur un unghi de 90º atat la interior cat si la exterior. Pana acum am lucrat cu o metoda mai simpla in care marcam pe fiecare profil marimea latimii celuilalt si astfel aflam punctul unde trebuie efectuata debitarea. Doar ca acum imi trebuie valoarea exacta a unghiului si uite ca am uitat cu desavarsire cum se calculeaza. Si cand ma gandesc ca in scoala intrebam "ce-mi trebuie mie trigonometrie....?". Ei uite ca ma lovesc la 40 de ani de ea. Rolling Eyes Multumesc anticipat pt raspuns!
Back to top
View user's profile Send private message
maky
Pitagora

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 11:38 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am niste probleme cu intelegerea enuntului. Embarassed As fi recunoscator unei reformulari putin mai "matematice" a enuntului.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Filip Chindea
Newton

PostPosted: Tue Mar 04, 2008 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

atles wrote:
Am doua profile [...]

Poate ca ne explica si noua vreun expert (nu neaparat "nematematician", nu înteleg de ce s-a utilizat acest termen) definitia acestui nou obiect (de fapt din enunt vad ca ar fi vorba de o întreaga teorie Smile). In caz contrar, cea mai potrivita sectiune mi se pare aceasta. Ca o recomandare, noi nu avem un asemenea forum de "Arhitectura", însa mentionez ca sunt suficiente pe Internet.
profu37
Guest

PostPosted: Fri Mar 21, 2008 12:20 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca e destul de simplu. Sa ne inchipuim ca profilul de 40 mm este un dreptunghi notat ABCD. Masuram de la B spre C 70 mm si notam punctul obtinut cu E. Debitam pe directia AE (latura BC este cea lunga). Notam profilul de 70 mm cu MNPQ (MN latura lunga). Masuram de la Q spre P 40 mm si notam pct obtinut cu R. Debitam de-a lungul lui MR. Acum e gata. Sper ca e clar (in caz contrar pot reveni).
Back to top
Post new topic   Reply to topic    mateforum.ro Forum Index -> Matematici aplicate -> Mecanica All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum