mateforum.ro Forum Index mateforum.ro

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Putin ajutor in legatura cu o teorema a lui Minkovski

Post new topic   Reply to topic    mateforum.ro Forum Index -> Teoria numerelor -> Teoria analitica a numerelor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zecro

PostPosted: Sat Aug 27, 2011 8:58 am    Post subject: Putin ajutor in legatura cu o teorema a lui Minkovski Reply with quote

Deci inainte de a incepe as vrea sa va zic sincer ca nu imi place deloc site-ul.arata precum un facebook intre matematicieni.
In facultate la unele probleme de forma a numerelor prime ca scriere de sume patratice precum urmatorul exemplu : Daca p=4k+1 prim atunci exista a si b astfel incat p=a^2+b^2 ,foloseam in demonstratii o teorema la lui Minkovski despre intersectia unui modul cu Z (ceva de genul) si functia lui Lagrange a resturilor patratice.Din pacate numai am cursuri si le am facut demult cu regretatul L.Panaitopol la teoria numerelor ,pe net am cautat dar nu am gasit aceasta teorema .
Corectez nu e functia lui Lagrange si e functia lui Legendre sau simbolul lui Legendre.
Back to top
View user's profile Send private message
zecro

PostPosted: Fri Sep 02, 2011 8:41 pm    Post subject: Reply with quote

chiar nu e nici un student sau fost student care mai are seminarii de pe la teoria numerelor cu probleme de genul acesta asemanatoare cu problema 3 de la chestiuni de examen de pe acest forum imediat am sa adaug si link.
Deci am sa explic ce imi aduc aminte caci ani au trecut si inca destui de cand nu am mai rezolvat asa ceva.Cand se pune problema ce fel de numere prime se pot scrie ca o suma de ax^2+by^2 necesitatea implica putin studiul cu ajutorul simbolului lui legendre al resturilor, patratice .Suficienta se demonstreaza cu aceasta teorema a lui Minkovski o adevarata bijuterie in matematici.Chiar va rog putin ajutor macar asa de nostalgie pentru un aiurit dar foarte priceput la matematici.Asa ca pentru amici ma numesc Puranu Cezar si probabil ca am fosti colegi de facultate care frecventeaza acest forum.
Back to top
View user's profile Send private message
Dragos Fratila
Newton

PostPosted: Wed Sep 07, 2011 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

poate gasesti aici ce cauti:
http://books.google.com/books?id=pSMlAQAAIAAJ&q=inauthor:%22David+A.+Cox%22&dq=inauthor:%22David+A.+Cox%22&hl=en&ei=b1JnToaHCej24QTH1N3jDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CE0Q6AEwBQ
Post new topic   Reply to topic    mateforum.ro Forum Index -> Teoria numerelor -> Teoria analitica a numerelor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum